Porto Franco valminud I hoone akendel avati fotonäitus piirkonna ajaloost
28.07.2020

Porto Franco esimese valminud hoone akendel on kõikidel möödakäijatel võimalus uudistada fotonäitust Admiraliteedi piirkonna vanadest fotodest. Näituse tekstid toetuvad mereajaloolase ja Eesti Akadeemilise Sõjaajaloo Seltsi auesimehe Mati Õuna kirjapanekutele.Mati Õuna kirjapanekutele.

Porto Franco hooned kerkivad ajalooliselt põnevasse piirkonda: näiteks 19. sajandi lõpus tegutsesid Admiraliteedi basseini kõrval Tallinna sadamatehased, kus remonditi Venemaa Keisririigi sõjalaevu, ja Eesti iseseisvudes valmistati sama koha peal esimesed soomusautod ja pandi kokku vaguneid soomusrongidele.

Tänaseks on valminud Porto Franco, Tallinna moodsaima ja ainsa mereäärse ettevõtlus- ja vaba aja veetmise piirkonna esimene hoone, mille Laeva tänava ja Admiraliteedi basseini poolsetel akendel (aadressil Laeva 1) on presenteeritud tagasivaade Admiraliteedi basseini ajaloole. Porto Franco I hoones alustab alates 1. augustist majutusvõimaluste pakkumist Citybox Tallinn hotell.

Porto Franco projekt ehitatakse keskkonnasõbralikult ning Leed Gold sertifikaadi standardite järgi: projekt vastab kõrgetele nõuetele nii keskkonnasäästlikkuse, energiakasutuse, ehituse kui ehitusmaterjalide osas. Projekti kontseptsioon hõlmab mitmete moodsaimate energia- ja veetõhusate tehnoloogiate kasutamist ning jäätmete ja saaste tekke vähendamist, mh rakendatakse kliimamuutustele vastupidavaid tehnikaid, millega leevendatakse sellele piirkonnale ja eelkõige Balti riikidele omaseid kliimariske.

Porto Franco on unikaalne kinnisvaraarendus, mis avab Tallinna kesklinna merele, olles pealinna ainus mereäärne ettevõtlus- ja vaba aja veetmise piirkond. Porto Franco arendusse investeeritakse 190 miljonit eurot ning uues mitmefunktsioonilises linnakvartalis saab olema pinda enam kui 150000 m2. Porto Franco kompleks koosneb kolmest maa-alusest korrusest 1170 kohalise parkimismaja ja kaubanduse üüripindadega ning viiest maapealsest korrusest kaubanduskeskuse, bürookeskuse ja hotelli tarbeks. Porto Franco 150 000 m² hakkavad tegutsema kohvikud ja restoranid, hotell, hüpermarket ning hulganisti ettevõtteid nii kauplustena kui ka büroopindadel.